nawóz kompleksowy

Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w całkowitych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Mimo to nieefektywne techniki wykorzystywania nawozów zmniejszą efektywność ich wyeksploatowania przez drzewa. Zastosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne stosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zatruwać wodę drenażową.

nawóz actimag    

Nawozy w sadownictwie – skuteczność użycia

Długoterminową ripostą na profesjonalne użycie nawozów w sadach jest porządne przemyślenie strategii ich wykorzystywania, żeby upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to jedynie możliwe – oczywiście biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W znacznej większości sadów nawóz przekazywany jest otwarcie do gleby, rozrzucony nieopodal linii drzew czy też wprowadzany w ramach nawadniania.

W większości wypadków sadownicy wybierają nawóz na bazie wyników zdobytych z poprzednich lat. Bierze się także pod uwagę sprawę kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Niemniej jednak innym aspektem w szeregu przypadków pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów i składników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność ma prawo posiadać rozległy wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z nieodpowiednich technik wykorzystywania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą wobec tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym odpowiednim wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu bądź też jego składników w glebie.