Opony rowerowe 27

Motocykliści lub kierowcy przeróżnego typu aut całkowicie wiedzą, że aby zdołać napełniać się swoim pojazdem w czasie sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), trzeba go adekwatnie przygotować. Wiele osób jednakże nie użytkuje tożsamej zasady w stosunku do rowerów, a to poważny błąd. Rower, jednakowo jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w trakcie najróżniejszych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

opony duro

Wprawdzie rower to nie samochód ani motor, w następstwie tego lista prac, jakie powinniśmy zrealizować w czasie przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć i skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co powinniśmy zatroszczyć się przed nawiązaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeśli łańcuch jest popsuty, zbyt luźny lub też nadmiernie naciągnięty – należy go dobrze naciągnąć. Oprócz tego należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – prócz schematycznego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odszukamy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W wypadku pęknięć bądź nadmiernego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie chcemy przecież, żeby w czasie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wobec tego należy sprawić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed główną przejażdżką warto sprawić luz głównych śrub konstrukcji roweru, a gdy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Do tego należałoby spowodować elementy oświetlenia – chcemy przecież być widoczni na drodze.

To podstawowa lista czynności, jakie wypada wykonać przed główną przejażdżką. Po zimie należałoby także rower gruntownie umyć oraz pokryć ochronnymi specyfikami – to naturalnie dzięki temu będzie lepiej chroniony w trakcie całego sezonu.